LOGIN

KALENDÁR

Apríl 2021
P U S Š P S N
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

PLAYER

Eshop

Pripravili sme si pre vás tričká, ktoré si môžete zakúpiť v našom eshope. Návrhy tričiek si môžete prezrieť kliknutím na odkaz, a objednať emailom.

Anketa

Počuli ste už novinku Gladiator - Nechcem o teba prísť?
ÁNO

3 hlasov - 100%
NIE

0 hlasov - 0%
Spolu hlasov: 3

História skupiny

Aktualizované: 18.10.2018 19:59:53

            Rok 1989 sa stal prelomový pre troch bratov Miko(17) Maroš (25) a Dušan Hladký (21)a ich spoločného priateľa Georgia Babulica (15), keď založili úspešnú slovenskú kapelu GLADIATOR.V roku 1991 dostali svoju prvú ponuku na nahratie debutového albumu od českej firmy ZERAS.
            Gladiator - ako prvá kapela zo Slovenska odprezentovala z ich prvého albumu "DESIGNATION" klip na pieseň Profitable losses na prestížnej hudobnej stanici MTV. Album aj klip zožali veľký úspech a začali sa hromadiť rôzne ponuky zo zahraničia. Po úspešnom debute sa chalani nezastavili a nahrali v roku 1993 svoj druhý album v trash metalovom štýle "MADE OF PAIN" , ktorého sa ujalo slovenské vydavateľstvo ŠKVRNA records. Najúspešnejšou skladbou bola My world, objavovala sa na priečkach úspešných hitparád popri komerčných interpretoch, čo je veľmi náročné pri kapelách takéhoto štýlu. Video bolo prezentované na hudobnej stanici MTV a nemeckej stanici VIVA.
Aj keď predchádzajúce dva albumy boli veľmi úspešné, kapela urobila hrubú čiaru a začali s novým štýlom. Na treťom albume "THIRD EYE" už nenájdeme skladby v trash metalovom štýle, ale v Rock štýle. Táto zmena nastala v roku 1994 a chalani ju odôvodnili takto: "hromadili sa nám melodické nápady a v trashe sme sa už nemali hudobne kam pohnúť". Miko dodal: "okrem toho nás úplne dostala vtedy prerastajúca svetová vlna GRUNGE". Chalani Gladiatoru mali veľké obavy ako ich nový štýl príjmu fanúšikovia, ale aj tretí album mal vynikajúci ohlas a kapela dostala ponuky na zahraničné koncertovanie v Nemecku a Francúzsku. Najväčším hitom na Slovensku sa stala skladba In your head. Kapelu opustil jeden z bratov Dušan Hladký a pribudol nový člen gitarista Rasťo Krčmárik. Rok 1994 bol pre kapelu rokom najväčších zmien a začína sa písať nová história skupiny Gladiator.
            O dva roky neskôr skupina nahráva v poradí už svoj 4. album "DOGSTIME". Snažia sa ustáliť v rozkolísaných vodách a začali hľadať svoju hudobnú tvár. Album bol veľmi úspešný priniesol nominácie na Grand Prix Slovesko 1997, čo je obdoba Grammy, v ktorej boli chalani nominovaný v piatich kategóriách. Cenu získali za videoklip roka 1996 ku skladbe Sweet litte mouse, režiséra Karola Vosátku a zvuk roka 1996 zvukára Jána Došeka. Kapela sa ani na chvíľu nezastavila a absolvuje turné po Nemecku, ale aj Slovensku a Čechách. Z kapely odchádza Rasťo Krčmárik a nahrádza ho nový člen gitarista Rasťo Toman.
            Gladiator si nasadil veľké bremeno štvrtým albumom, pretože majú veľkú zodpovednosť voči fanúšikom. Ich základňa sa začala rozrastať a prišli prvé otázky od fanúšikov aj kritikou, kedy príde nejaká slovenská. V obchodoch sa objavuje ďalší album "LEGAL DRUG", ktorý zaznamenáva veľký pokrok v skladateľskej aj inštrumentálnej oblasti kapely. Nachádza sa na ňom coververzia od THE DOORS ku skladbe Touch me, ale hlavne nájdeme na ňom ich prvú slovenskú skladbu s výstižným názvom Slovenská. Ktorá sa stala hneď skladbou roka 1997, čo bolo veľký úspech pre Gladiator. Okrem tejto ceny získali aj cenu Videoklip roka, ku skladbe Slovenská, ktorú opäť režíroval Karol Vosátko, ako aj cenu SOZA 1997 k tejto skladbe. Po tomto výraznom úspechu chalani začali rozmýšľať o celom albume zo slovenskými pesničkami. A tak sa aj stalo......
            V roku 1998 prišiel ten dlho očakávaný album celý naspievaný po slovensky "VIEM, KDE BOH SPI" Album odštartoval novú slovenskú éru. V podstate sme mali pocit, že stojíme na úplne novej štartovacej čiare..." - hovorí Georgio. Autori piesní Miko Hladký a Georgio Babulic si po prvýkrát vyskúšali aké je písať slovenské texty a vyšlo to. Absolvovali úspešné slovenské turné a opäť sa rozšírili rad poslucháčov. Tento album nebol vôbec skromný na hity: Divoký dážď, Raz tam v uličkách, Nebeská linka. Album opäť získal nominácie na Grammy Slovensko a to štyroch kategóriách. Tomto roku sa Gladiator prezentoval na celosvetovej výstave EXPO 1998 v portugalskom Lisabone, kde Gladiator účinkoval popri takých hudobných interpretoch ako sú SUEDE, STEVE VAI, IGGY POP a zahral 2 koncerty.
            V poradí druhý slovenský album s názvom "BABYLON HOTEL", vydal Gladiator v miléniový rok 2000.Album bol zatiaľ najúspešnejší zo všetkých albumov, priniesol nominácie v ankete AUREL. Nominácia za album roka,skladbu roka Láska a videoklip roka Pesnička o Medulienke ako aj v ankete Slávik, chalani získali Rádioslávika 2000 za pieseň Láska. Úspech albumu potvrdila aj zlatá platňaa úspešné koncertné turné po Slovensku a Česku.              Koncertne aj štúdiovo najvyťaženejší pre skupinu bol rok 2002. Ukončili turné k Babylon Hotelu a rozhodli sa vydať svoju prvý výborovku hitov v spolupráci s BMG. Táto výberovka mapuje obdobie od roku 1994 s názvom "SINGLE 1994-2002". Na tomto albume je jedna veľká hitovka Do dlani sme si vryli čiaru. V tomto roku Gladiator mení svoje vydavateľstvo od BMG prechádza pod label UNIVERSAL. Kde ešte koncom roku vydáva nový štúdiový album "ČREPY ". Album je veľmi sociálne ladený o čom hovoria aj skladby Vzbura ,Hluchý,nemý,slepý, alebo Uväznený v slze. A aj tento album prináša Zlatú platňu. Rozhodli sa po prvýkrát externe spolupracovať s iným textárom Palom Bandlerom.
            Rok 2003 sa stal niečím iným najmä pre Mika, rozhodol sa nahrať svoj prvý solový album s ktorým samozrejme prišli fámy o rozpade kapely. Čo nebola pravda. Tento album s názvom "DYNAMAX" bol úzko-osobný. A bol založený na spolupráci Mika a Bandlerom. na otázku či sa Miko chystá na sólovú dvojku odpovedal: Som rád, že som nahral tento album, sú na ňom pesničky, ktoré mám veľmi rád .Dvojku ale zatiaľ s nejakým konkrétnym termínom neplánujem, nechávam to opäť na svoj vnútorný pocit."
            Po dvojročnej prestávke prichádza skupina z novým albumom "CESTA DO NEBA". Album odštartoval úspešný singel Nemôžem dýchať. Prináša ďalšiu zlatú platňu a Gladiator vyráža na turné spolu so skupinou No Name. Po turné sú vydané dva single spolu s videoklipmi Keď sa láska podarí a koncertný Život pred sebou.
            Kapelu predstavuje album na 60tich koncertoch a festivaloch. Rok 2005 sa preto nazýva koncertným rokom. Skupina je nominovaná na skupinu roka v ankete Zlatý Slávik.Na jeseň sa začínaj prípravy na album. Podpisujú zmluvu opäť s firmou SONY&BMG.
            Od začiatku roka 2006 kapela nahráva demonahrávky a zatvára sa na mesiac do štúdia 15. januára. Aby stihli do 6.marca vydať ďalší album "MESTO". Na albume sú aj hostia textárski hostia Boris Filan a Roman Slávik (ktorý je zároveň aj producent albumu), hudobný hosť Ľuboš Horňák, ktorý prerobil a dotvoril 400 rokov starú ľudovú pesničku "Holubienka sivá", ktorá je zaradená ako bonus a predstavuje GLADIATOR v podobe v akej sa doposiaľ ešte nepredstavil.

Vydané albumy:

designation   made of pain   third eye   dogstime   legal drug   VIEM, KDE BOH SPI   BABYLON HOTEL  
SINGLE 1994-2002   ČREPY    DYNAMAX   CESTA DO NEBA   MESTO   Ako predtým  
top
johnny89